top of page

İstanbul' a Reverans

Şule Gazioğlu Art & Design, fotoğraf sanatçısı
Annette Louise Solakoğlu'nun solo sergisi

Istanbul'a Reverans ’ı sunar.

Solakoglu.Fishseller With a View, Kuruçeşme, 2022 copy.jpg
Solakoglu.Edip Efendi Yalısı, Kandilli Point, 2021 copy.jpg

Sergide Solakoğlu'nun son on beş yılda yarattığı ağırlıklı olarak siyah-beyaz fotoğrafları yer alıyor. Şule Gazioğlu'nun küratörlüğünü yaptığı serginin ana teması İstanbul'un mimarisi ve günlük yaşamı.

 

Solakoğlu İstanbul sokaklarında gezinerek şehrin mimari güzelliğini ve insan dokusunu lensiyle yakalarken şehrin barındırdığı çeşitliliği gözler önüne seriyor-- bazen göz alıcı
ve kentsel, bazense nostaljik ve tarihi. 

 

İstanbul'un derin ve karmaşık tarihinin mirası, modern kentin mimari dokusuna işlenmiş: Istanbul, güzelliğin ve kaosun, zıt ideolojilerin ve kültürlerin, zengin bir geçmişin ve gençlik coşkusunun birlikte var olduğu sürekli değişen bir şehir. Gösteriş ve ihmal, zarafet ve kabalık, geçmiş ve modernite arasında günlük yaşamlarını sürdüren İstanbullular, özellikle dinlenecek ve keyif alacak bir yer bulma konusundaki yetenekleriyle karşımızdalar. En kaotik ortamda bile Istanbulluların gözleri, günlük sıkıntıların kasvetinin içinde
bir hoşluk, romantik bir kaçış, bir ışık arıyor.

Büyük bir duyarlılığa işaret eden görselleri ile İstanbul'un ikilemini ve şehrin çapraşık yapısını ortaya koyan sergi, tarihi sahne arkasını kadrajina alirken, şehrin mimari ekosisteminin bir parçası olarak AKM, Arter ve Galataport gibi yeni inşa edilen mekanlarını da kayda alıyor, geçmişini yansıtıyor, evrimine tanıklık ediyor.

Solakoglu.Cellist, Atatürk Cultural Center, Taksim, 2022 copy.jpg
Solakoglu.Bomonti, Şişli, 2020 copy.jpg
Solakoglu.Galata Bridge in Snow, Karaköy, 2021 copy.jpg

Orhan Veli, Nazım Hikmet ve diğer ustaların  eserlerinden ilham alan Solakoğlu, imgelerine lirik bir meditasyon getiriyor:

“Gözlem ve zamanlama, çalışmalarımın temel unsurlarıdır. İstanbul sokaklarında uçup giden her günü zamansızlık mertebesine yükseltmek için sessiz bir şiir arıyordum”.

21.  İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde, Sinemada İnsan Hakları Ödülü'nünün sahibi olan Solakoğlu fotoğrafa sinemadan geldi. Bir hikâye anlatıcısı gibi düşünerek, fotoğraflarında izleyiciyi hareketsiz karelerin ötesine taşıyor ve bizi kendi hayatlarımızda deneyimlemiş olabileceğimiz anlarda zihinsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Tanıdık yerlerde geçen kendi hikayelerimizi yeniden yaşamamıza vesile oluyor. Şehre ve insanlarına büyük bir sevgi ve saygı gösteren Solakoğlu'nun fotoğrafları izleyicileri İstanbul'un mimari mirası ile olan kişisel ilişkilerini ve şehrin geleceğine dair vizyonlarını daha fazla düşünmeye sevk ediyor. 

Solakoglu.Imperial Kitchens, Topkapı Palace, 2021 copy.jpg
Solakoglu.Büyük Postane Caddesi, Sirkeci, 2020 copy.jpg

Istanbul’a Reverans,

20 Ekim - 20 Kasım tarihleri arasında

Emirgan'da yer alan  Şule Gazioğlu Art & Design Galerisi'nde ziyaret edilebilir.

Annette Louis Solakoglu.jpg

Annette Louise Solakoğlu,
New York Merkezli İsveçli Alman fotoğrafçı ve film yönetmenidir.

Eserleri uluslararası alanda müze ve galerilerde sergilendi ve çok sayıda ödül aldı. 2020 yılında IPA Gümüş Ödülü'nü kazandı ve oto portre kategorisinde 2020 Julia Margaret Cameron Ödülü'nün de sahibi oldu.

En son portre serisi Faces/Graces, New York'ta Balter Gallery, Garrison Art Center'da solo sergisinde yer aldı. Seri, aynı zamanda kalıcı koleksiyonu için Putnam Tarih Müzesi tarafından satın alındı. Solakoğlu, son on yıl boyunca, Vassar College ve Boston Üniversitesi'nde dersler verdi. Sanatçı, Berlin Sanat Üniversitesi'nden mezun oldu ve Boston Üniversitesi'nden Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı derecesi aldı.

bottom of page